Tarihçe

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor 1976 yılında kurulmuş olup, ülkemizdeki bir çok belediye spor kulübü gibi beyaz-mavi renklerini almıştır.

Kahramanmaraş futbol tarihi boyunca ilimizin 5. profesyonel takımı olma ünvanına sahiptir. 1984 Yılında ilk profesyonel kulüp olmayı başaran Kahramanmaraşspor A.Ş. yanısıra, ilerleyen yıllarda Afşinspor, Elbistanspor ve Pazarcık Aksuspor kulüpleri de profesyonel olma başarısı göstermişlerdi.

Uzun yıllardır Kahramanmaraş amatör liglerinde mücadele eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor, bu liglerde bir çok kez başarılı olmuş ve bir çok kez Türkiye Amatör Futbol Şampiyonluğu'na katılmıştır. Ancak burdan terfi etme başarısı elde edememiştir. 2010-11 Sezonunda başlatılan TFF Bölgesel Amatör Liglerinde kıl payı şampiyonluğu kaçıran mavi-beyazlı kulüp, 2011-12 sezonunda mücadele ettiği 4. gruptan rahat bir şekilde şampiyon olarak play-off oynamaya hak kazanmıştır. 20 Maçtan sadece ikisinde berabere kalmış, birinde ise mağlubiyete uğramıştır. Mustafa Semerci başkanlığında TFF 3. Lig'e yükselme maçında 2. Grup şampiyonu Yeni Diyarbakırspor ile 29 Nisan 2012 Şanlıurfa GAP Stadyumu'nda tecrübeli teknik sorumlu Fethi Çokkeser yönetiminde karşılaşan Kahramanmaraş Belediyespor rakibini 4-0 yenerek profesyonelliğe adım atmıştır. 2011-12 Sezonu itibariyle TFF 3. Lig'de mücadele etmektedir. Profesyonelliğe yükseldikten sonra iki sezon üst üste TFF 3. Lig'de başarı yakalayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor play-off oynama hakkına rağmen bir üst lige yükselememiştir.

2014 Yılı itibariyle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Futbol, Voleybol, Basketbol Takımları, Güreş ve Bilardo branşlarında profesyonel liglerde mücadele etmektedir.